10 Adımda Doğalgaz Faturasını Düşürüp Daha iyi Isınmanın Yolu

13.01.2015
5.560
10 Adımda Doğalgaz Faturasını Düşürüp Daha iyi Isınmanın Yolu

1- Isı İzalasyonu
Doğal gaz faturalarını düşürmenin ilk ve en önemli yolu ısı izalasyonudur. İyi izalasyonlu bir evin kötü izalasyonlu bir evle kıyaslandığında neredeyse %50 yakın bir tasarruf sağlar. Öncelikli tavsiyemiz ısı izalasyonunuzu yaptırmanız.

2- Kombi ve Petek Bakımı
Kombi ve petekelerinizin bakımını her yıl yaz aylarında kombi konusunda uzman kişilere bakım yaptırmanız % 10 yakıt tasarrufu ve kombinizin ömrünü uzatarak ciddi bir tasarruf sağlar.

3- Cam ve Çerçeveler
Camlar mümkün ise pvc yapılmalı eğer mümkün değil ise cam aralarına fitil konularak hava akışı kesilmeli, bu şekilde de ciddi tasarruf sağlanır.

4- Perdeler
Perdelerin kapalı olması da yakıt tasarrufunda etkilidir. Ancak perdelerin peteklerin üstünü kapatmaması gereklidir. Peteklerin üstüne gelen perde daha çok sarfiyat yaptırmaktadır.

5- Petek önü ve Petek üstleri
Peteklerin önleri ve üstleri açık olmalıdır. Peteklerin önünü kapatırsanız peteğin çalışma sistemini bozar ve yakıt sarfiyatı yapmış olursunuz. Peteklerin üzerine eşya da koyulmamalıdır.

6- Isı Yalıtım Levhası
Peteklerin arka yüzlerine ısı yalıtım levhası koymak yakıt tasarrufu için oldukça etkili yöntemlerdendir.

7- Oda Termostatı
Oda termostatı kullanmak hem yakıt tasarrufu hemde evinizde iş yeriniz de daha net bir sıcaklık ile konfor sağlar. Oda termostatı yaklaşık % 6 yakıt tasarrufu sağlar.

8- Termostatik Vana
Termostatik vana kullanımı doğal gaz tasarrufu için oldukça etkilidir. Peteklerin üst vanaları yerine takılan Termostatik vanalar yakıt tasarrufunun yanı sıra kombiden uzaktaki peteklerin daha iyi ısınmasına da faydalı olur. Oda termostatı ile termostatik vana aynı anda kullanılamaz.

9- Sıcak Su Ayarı
Sıcak su kullanımında ısı ayarının kombiden yapılması gerekmektedir. Musluktan ılıtma yapılmamalıdır. Musluktan yaptığınız ılıtma para verip ısıttığınız suyu tekrar para vererek soğutmak anlamındadır, buda ciddi yakıt sarfiyatıdır. Beğendiğiniz dereceyi kombi üstünden ayarlayın ve ılıtma yapmayınız.

10- Kombinin Açık Kalması
Kombiyi gece kapatmak yerine derecesini düşürün. Gece kapatılan kombi evin ve evdeki tüm eşyaların sabaha kadar soğumasını sağlayacağı için gündüz daha yüksek dereceye ihtiyaç duyacaksınız, bunun yerine kombinizi sürekli ve daha düşük bir derecede çalıştırmanız hem ısı kaybına neden olmayacak hem de tasarruf sağlamış olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.