Bir limon alın ve bileğinize damlatın…

10.07.2015
4.178
Bir limon alın ve bileğinize damlatın…

Ekşi ve bol C Vitamini içermesi ile tanıdığımızlimon, aslında çok faydalı bir meyve. Asit oranı oldukça yüksek olmasına rağmen, sofralarımızda ve günlük hayatımızda vazgeçemediğimiz limonun faydalarını sizler için derledik…

* İçerdiği Bol C vitamini sayesinde, çok iyi bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. * Vücuttaki zararlı maddeleri ve serbest radikalleri uzaklaştırması en bilinen faydasıdır.

* Limonun meyvesi kadar kabuğu da oldukça faydalıdır. Özellike cilde ve tümöre karşı olan faydaları ile bilinir.

* Limonun Pek çok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. kolon, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri olmak üzere 12 kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca limon tümör gelişimini engelleyen en önemli besinlerden biridir.

* Limon sindrim sıvılarını harekete geçirir ve kabızlığı önler.

Limonun Sağlık açısından Faydaları :

– Eğer güne enerji dolu başlayıp, öğlen sonrasında enerjinizin tükendiğini düşünüyorsanız, limon sizin için iyi bir çözüm olacaktır. Gün içinde bileğinize bir kaç damla limon yağı sürmeniz, beyin aktivitelerinizi canlandıracağından, size çok fayda sağlayacaktır.

– Eğer, limon bal ile karıştırılırsa, boğaz ağrılarını kısa sürede geçirir. Çünkü limonda mikrop öldürücü özellik bulunur. Bunun için, 1 bardak sıcak suyun içine limon suyu ve bal karıştırın ve yudumlamadan önce biraz ılınmasını bekleyin. Bal boğazı sarıp yumuşatır, limon ise mukusları giderir. Bu sayede, boğazınız çok daha kolay iyileşir

– Ağız Kokusuna Doğal Çözüm Eğer Ağız kokusundan şikayetçi iseniz, ağzınıza bir kaç damla limon suyu sıkmak veya ağzınızı limon suyu ile çalkalamak, sizi bu şikayetten kurtaracaktır. Fakat bu işlem sonrasında ağzınızı mutlaka normal su ile çalkalamanız gerekir. Çünkü, limondaki aist dişlerinize zarar verebilir.

– Limonun Cilde Faydaları, Limonun Cilde Etkisi Limonun cilde faydaları her zaman sıkça vurgulanan bir konudur. Akne probleminiz var i,se, limondan yardım alabilirsiniz. Limon suyunu, ballı su ile karıştırıp sorunlu bölgeye sürü ve 30 dakika bekletin. Günde 2 defa uygularsanız, akne probleminiz kısa sürede çözülecektir.

– Limon cilt Beyazlatır mı dersiniz? Yatmadan önce limon suyu ile ellerinizi ve yüzünüzü iyice ovuşturun. Sabah ılık suyla ellerinizi ve yüzünüzü durulayın. Siyah kahverengi lekelerin kaybolması için bu işlemi düzenli olarak her akşam yapmanız tavsiye ediliyor.

– Tırnak bakımı için limonu denediniz mi? Tırnaklarınızdaki sararma için limon çok iyi bir çözümdür. Sararan tırnakları limon ile ovmanız yeterli olacaktır.

– Limonun Saça Faydası :

Dökülen ve cansızlaşan saçlarınızı yeniden canladırmak ve parlaklık kazandırmak için 3/4 fincan zeytin yağı 1/2 fincan bal ve aşağı yukarı 3 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Saçlarınızı suyla durulayın havluyla kurulayın ve daha sonra az bir karışımı tarakla saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınızı yarım saat plastik bone ile sarın ve bekleyin. Daha sonra şampuanlayın ve durulayın parlaklığı göreceksiniz.

Limon, 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ediyor. Yapılan bir araştırmada, limonun kanser hücrelerini öldüren etken maddeleri sayesinde kemoterapiden 10 bin kat daha güçlü olduğunu ortaya koydu. Manavlarda tezgahları süsleyen, suyundan limonata yapılan ve hayatın daha birçok alanında kullanılan limonun, içinde bulunan etken maddeler sayesinde kanser için de en iyi tedavi yöntemi olduğu belirtildi.

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden birinden edinilen bilgiye göre, 1970’ten beri 20’den fazla farklı laboratuvarda yapılan incelemede, limon ekstresinin 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ettiği ortaya çıktı. Bu kanserler arasında kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserlerinin de bulunduğu açıklandı.

Anti depresan etkisi de var Öte yandan, limon kabuklarında bulunan ‘dlimonene’ adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. Limon kabuğunun aynı zamanda sinir sistemine olumlu etki yaptığı ve bakterileri öldürerek kalbi rahatlattığı kanıtlandı. Ayrıca limonun içeriğinde bulunan polifenollerin kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü belirlendi. Limonun, bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı antimikrobal spektrum olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu da kabul ediliyor. Ayrıca yüksek tansiyonu dengeleyen meyvenin, stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi de bulunuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.