Bulaşık Makinanız Bardaklarınızda Böyle Lekeler mi Bırakıyor?

10.11.2021
234
Bulaşık Makinanız Bardaklarınızda Böyle Lekeler mi Bırakıyor?

Beyaz eşyalar evlerimizde özellikle de mutfaklarımızda en önemli konumda yer alıyorlar. Bu beyaz eşyaları uzun süre bozulmadan kullanmak da hepimiz için büyük önem taşıyor. Bunun için bu ürünlerin bakımını ve temizliğini aksatmamak ilk yapmamız gereken şey.

Bulaşıkların uygun aralıklarla, üst üste gelmeyecek şekilde dizilmesi makinenizin performansını artırır.

Hijyenik olmayan bir ortam oluşma riskine karşılık makinelerin temizliğinde limon ve sirke kullanmamanızı öneririz. Makinenin temizliğinde profesyonel temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bulaşık makinenizin kapağını yıkama işlemi bittikten kısa bir süre sonra açarsanız kurutma performansını artırabilirsiniz.

Bulaşık makinesini açtığımızda, bardaklar veya diğer cam eşyalar puslu çıkıyorsa veya bulaşık makinesi bardakları iyi yıkamıyorsa, birkaç sebebi olabilir.

Bunlardan ilki makine temizliğidir. Bulaşıklarınızdan kalan yemek artıkları zamanla makinenizin iç kısımlarında, kapısında ve filtrelerde kirli ve yağlı bir yüzey oluşturur. Bu kirler makinenize ve bulaşıklarınıza yayılarak temizliğe engel olabilir. Bu da bulaşıklarınız üzerinde lekelerin oluşması anlamına gelir. Kirler ve lekelerden kurtulmak için bulaşık makinenizi ve filtrenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir

Diğer bir sebebi de aşınmadır. Bardaklar sık kullanıldığında ve yıkandığında aşınmaya başlar. Aşınma bir günde olmaz. Önce üzerinde ufak noktalar halinde matlaşma başlar ve bu durum zaman içerisinde daha belirgin hale gelir. Aşınma sorunu kolaylıkla çözülemez.

Şayet bardaklar veya diğer cam eşyalar çok çabuk puslanıyor ise, buna neden büyük ihtimalle aşınma değil, kireçli ve sert sudur. Şebeke suyunun sert olması cam bulaşıklarınızda çizilmeye, yumuşak olmasıysa bulanıklaşmaya neden olabilir. Sert suyun içinde, tabakların ve bardakların üzerinde biriken doğal minareller, yüksek oranda bulunmaktadır. Sabun sert suda köpürmeyeceği için, bardak ve tabakların üzerinde biriken bu tortuları tamamen gideremez. Bardakları ve tabaklar mat ve lekeli bir görünüm alır.

En iyi performans için su sertlik ayarını, bulaşık makinesi tuzuyla desteklemeniz gerekir. Bulaşık makinesi tuzu, suyu yumuşatır ve camlardaki bulanıklaşmanın önüne geçer. Sertlik ayarı ve bulaşık tuzu kadar parlatıcı da bulaşıklarınızın ilk günkü parlaklığını korumaları için son derece önemlidir.

Bardaklar neden çizilir?

Çok kişi bulaşık makinesinin, zaman içerisinde bardakları çizdiğini söyler. Çizilen bardaklar, bulaşık makinesinden puslu çıkacak ve çok çabuk eskiyecektir. Bulaşık makinesinin deterjan gözü, kapağına kadar toz deterjanla doldurulur veya makineye gereğinden fazla bulaşık yerleştirilirse, hem bulaşık makinesindeki bardaklar çizilebilir, hem de bulaşıklar yeterince temizlenemez. Bu da belirli bir süre sonra çizilme görünümüne sebep olur.

1 – Sirke: Beyaz sirke gerçek bir temizlik malzemesidir. Kirli tencere ve tavalar, lekeli pencereler ve hatta puslu cam bardaklara kadar her şeyi temizler. Bu basit yöntem, hiç zamanımızı almaz. Bir kaseye beyaz sirke dökelim, bardakları 2-3 saniye kadar sirkeye koyup ve çıkaralım. Sonuç, pırıl pırıl bardaklar. Fakat bardaklar veya cam eşyalardaki sirke kokusu ne olacak ? Sirkenin çok keskin kokusunu ve kokusu kadar keskin tadını nasıl çıkarırız? Bunun çözümü, bardaklar veya cam eşyalardaki sirke kururken, kokusu da kendiliğinden kaybolacaktır. Bardakları temiz ve soğuk suyla durulayarak, kokusunun yok olmasını hızlandırabiliriz.

2 -Diş macunu: İşimize yarayacak olan macun, klasik beyaz renkli diş macunudur. Diş macununu camların içine ve dışına sürelim. Sonra, yıkanmış eski bir diş fırçası veya sert kılları olan eski bir fırça ile bardağın tamamını fırçalayarak ovalım. Aşındırıcı özelliği düşük olan diş macunu, cam mutfak eşyalarınıza zarar vermeden pus tabakasını çıkarır. Diş macununu, aynı şekilde diğer hassas kristallerde de kullanabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.