Evinizi Tuzla Temizleyin

14.04.2015
5.253
Evinizi Tuzla Temizleyin

Tuz, çok eski zamanlardan bu yana mutfaklardan eksik olmayan malzemelerden biridir. Yüzyıllar önce çok kıymetli bir malzeme olarak kabul edilen tuzu, bugün çok uygun fiyatlara alabiliyoruz.

Sodyum klorürün bilinçsizce tüketilmesinin birçok yan etkisi vardır; bu, hipertansiyon, böbrek hastalıkları ve ödem gibi rahatsızlıklarla sonuçlanabilir. Ancak tuz, evinizi temizlemede size çok yardımcı olabilir. Doktorunuz tuz tüketmenizi yasakladıysa, siz de evinizi temizlemede kullanarak tuzdan faydalanın.

Tuzun Evde Kullanımı

1- Çiçeklerinizin daha uzun süre taze kalması için vazodaki suya bir tutam tuz atın.
2- Bahçenizde ot çıkmasını engellemek için, otların çıkabileceği yerlerdeki boşluklara ya da köşelere tuz serpin.
3- Yağdan dolayı oluşan alevlenmeleri söndürmek için alevin üzerine tuz atın.
4- Yol ve kaldırımlardaki buzlanmayı ortadan kaldırmak için, karın veya buzun üzerine tuz serpin. Bu buzun zemine yapışmasını engelleyecektir.
5- Karıncaları uzak tutmak için; evinizin girişine, pencerelerin etrafına ve kapı altlarına tuz serpin.
6- Kışın çamaşır makinesine, son durulama aşamasında bir avuç tuz ekleyin. Bu, çamaşırlarınızı dışarı astığınızda donmadan kurumalarını sağlayacaktır.
7- Hasır mobilyalarınızı korumak ve sararmalarını engellemek için, ıslak bir fırçayla tuz sürün ve güneşte kurumaya bırakın.
8- Banyo ve mutfak süngerlerinin ömrünü uzatın. Süngerleri kullandıktan sonra tuzlu suya batırın.
9- Evinizin ve arabanızın camlarında don oluşmasını önlemek için, tuzlu suya batırılmış süngerle ovun.
10- Ayakkabı kokusunu gidermek için, ayakkabıların içine biraz tuz serpin. Nemin ve kokunun giderilmesini sağlayacaktır.

Evinizi Tuzla Temizleyin

1- Tencere, tava ve ocaktaki yanık ve yemek artığı izlerinden kurtulun: bol miktarda tuz sürüp kağıt havluyla temizleyin.
2- Kıyafetlerdeki şarap lekelerini çıkarın: lekeli bölgeye bol miktarda tuz sürüp yukarı doğru ovarak kurutun. Birkaç dakika bekletin ve durulayın. Leke halının üzerindeyse, tuzla ovduktan sonra elektrikli süpürgeyle süpürün.
3- Buzdolabını temizleyin ve kokuları giderin: Buzdolabını temizlemeden veya buzunu çözmeden önce kapağını ve içini, tuz ve maden suyuyla birkaç dakika silin.

4- Kumaşlardaki pas lekesini çıkartmak için, limonsuyu ile biraz tuzu karıştırıp iyice ıslanacak şekilde kumaşın üzerine dökün. Güneşte kurumaya bırakın. Daha sonra normal şekilde yıkayın.

5- Ahşap mobilyalardaki, vazo veya nemli bir şey yüzünden oluşan beyaz izleri çıkartın: Lekenin üzerini yağ ve tuz ile kaplayın ve lekeye yedirin. Bir saat bekletip silin.
6- Mutfaktaki çelik eşyalarının üzerindeki yağları çıkarın: Yağın üzerine biraz tuz serpin ve bekletin. Daha sonra silip yıkayın. Aynı yöntemi, kahve ve çay fincanlarındaki koyu lekeleri çıkarmak için de kullanabilirsiniz.
7- Plastik veya cam kavanoz ve şişelerdeki kötü kokuları giderin (daha çok plastik kaplar için geçerli çünkü koku plastikte daha çabuk yerleşir): kabın içine bir yemek kaşığı tuz koyup birkaç dakika bekletin. Deterjan veya başka bir temizlik malzemesi döküp durulayın.
9- Terebentin ve tuz karışımıyla küvet ve lavabolardaki lekelerden kurtulun: lekeli yüzeylere uygulayıp 15 dakika bekletin. 15 dakika sonra, o çirkin sarı rengin gittiğini göreceksiniz. Islak bir süngerle silip lekeleri çıkarın. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.

10- Evinizin zeminini temizleyin. Ilık suyla dolu viledanın içine yarım bardak tuz ekleyin. Normal şekilde silin. Evinizin zemini ahşapsa, daha parlak olacaktır. Fayanssa, çabuk kirlenmesini önlemiş olacaksınız.
11- Bronz, kalay, gümüş ve bakır parçaları parlatın: eşit miktarlarda sirke, un ve tuzdan bir karışım hazırlayın. Bu eşyalara sürüp on beş dakika bekletin. Bir fırça yardımıyla nazikçe çıkarın ve kuru bir bez ile kurulayın. Daha sonra parlatın.
12- Lavabolardaki yağ ve kötü koku oluşumunu engelleyin: sirke ve tuzdan bir karışım hazırlayın ve lavaboya dökün.
13- Ütünün kıyafetlere yapışmasını engellemek için, ütü kolasına biraz tuz ekleyin. Bu aynı zamanda çarşafların ve pamuklu giysilerin yeni gibi görünmesini sağlayacaktır.
14- Sararmış piyano tuşlarını temizleyin: Nemden, zamanla veya kullanımdan dolayı oluşan lekeleri çıkarmak için yumuşak bir beze tuz ve limon suyu sürün ve tuşları ovun. Aynı yöntemi mermer veya fildişi eşyalarda da kullanabilirsiniz.
15- Süpürgelerin ömrünü uzatın: ilk kez kullanmadan önce sıcak tuzlu suya batırın.
16- Perde ve doğal liflerden üretilen halılar gibi eşyaların rengini canlandırmak için, bu eşyaları yıkarken tuz kullanın.
17- Kıyafetlerdeki ter lekelerini çıkarın: bir litre sıcak suya dört yemek kaşığı tuz ekleyin. Leke çıkana kadar, kıyafeti bir süngerle ovun.
18- Kan lekelerini çıkarın: kıyafeti soğuk tuzlu suya batırın ve daha sonra sıcak sabunlu suda yıkayın. Bunu yalnızca pamuklu, keten ve doğal liflerden üretilen giysilere uygulayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.