Kek Nasıl Kabartılır?

28.06.2014
36.967
Kek Nasıl Kabartılır?

Yumurtalar muhakkak oda sıcaklığında olmalı Yumurta ve şeker çırpılırken içine bir fiske tuz atılması daha fazla kabarmasını sağlar Kar gibi olana kadar en az 7-8 dakika mixerin en yüksek devriyle çırpılmalıdırKabartma tozunun üzerine bir kaç damla limon sıkarsanız kekiniz daha da güzel kabaracaktır..

Ununuzu kabartma tozu ve vanilya ile elemenizi tavsiye ederim.Kekun formunu yakalayabilirsiniz Yumurta ve şekerinizi çırptıktan sonra eklediğiniz diğer malzemeleri mixerin en düşük devrinde karıştırmanız yumurtaların sönmesini engelleyecektir) Ekleyeceğiniz malzemeler ıslak meyve türü ise mısır ununa bulamanızı, kuru meyve ise bir iki dakika haşladıktan sonra iyice kurulayıp ,una bulayıp eklemenizi tavsiye ederim..

Dibine çökmemesi için.. Un yerine birazını (bir kaç kaşık) nişasta kullanırsanız kum gibi ağızda dağılan kekleriniz olur… Keklerinizi önceden bir kaç dakika ısıtılmış fırına koyarsanız kabarması daha iyi olacaktır…Soğuk fırın kabarmayı engeller. Tuzlu peynirli kek yaparken içine bolca maydonoz veya dereotu koymanız onun çökmesini ve hamur olmasını engelleyecektir…

Fırına konulduktan sonra kapak açmamak gerekir..Açılırsa soğuk hava içeri girer ve basınç yaparak çökmeye sebep olur Kontrol yapmadan da kek fırından çıkarılmamalıdır.Bunun için ince uçlu kuru bir bıçak veya kürdan kullanılabilir.Batırınca hamur yapışmamışsa pişmiş demektir Fırından çıkan kek havayla biraz küçülür,biraz beklettikten sonra fırından çıkrtmek gerekir

YORUMLAR
  1. ayten ozarslan dedi ki:

    Merhaba,stenize facebookla giriş yapmayi deniyorum ama olmuyor.Tarif defteri oluşturmak istiyorum bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim .