Kurban Kavurması Nasıl Saklanır?

23.09.2015
3.915
Kurban Kavurması Nasıl Saklanır?

Kurban Kavurması Nasıl Saklanır?

Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde, kurbanlar kesildikten sonra kurban eti nasıl saklanabilir sorusuna cevap vereceğiz.
Hangi etlerden kavurma yapılabilir sorusuyla başlayalım. Kavurma için en çok tercih edilen ve beğenilen et kuzu etidir.
Ama kurban olarak kuzu kesilemediğinden koyun ya da dana eti tercih edeceğiz. Koyun etinden kavurma yapacaksanız kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gerekir.
Kavurma yaparken kullanacağımız etin biraz yağlı olması kavurmanın lezzetli olması için gereklidir. Bu sebeple kurban etinizi temizlerken tüm yağı almamanızda fayda var.

Kurban kavurmasını diğer kavurmalardan farklı kılan nokta kullanılan etin taze olmasıdır. Ayni gün kesilmiş etten yapılır ve içerisine gene ayni koyunun yağı koyulur. Et ocağa konulduğu an ateş son seviyede daha sonra orta ateşe alınmalıdır. Tereyağı ve baharatlar artık piştikten sonra atılıp etle karıştırılıp tencere ocaktan alınmalıdır. Pişmeye devam ederse baharatların verdiği lezzet olur.

Kurban kavurması nasıl saklanır?
Yaptığınız kavurmayı bir kaç gün içinde yiyip bitirecekseniz ağzı kapalı bir kapta buzdolabında tutabilirsiniz.
Fakat bir kaç aylık kavurma yaptıysanız kavurmanız piştikten sonra ayrı bir kapta kavurmanın üzerini örtecek kadar iç yağ eritip kavurmanın olduğu kaba dökmelisiniz. Yağ Donduktan sonra buzdolabının normal gözünde istediğiniz kadar muhafaza edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.