Mayalı Hamur Hazırlamanın Püf Noktaları

26.06.2014
18.706
Mayalı Hamur Hazırlamanın Püf Noktaları

Öncelikle maya başta olmak üzere tüm malzemelerinizin taze olması gerekiyor. Yaş mayanın tazeliğini anlamak için elinizle ufalayın. Hemen kopup dağılıyorsa tazedir, elinize bulaşıyorsa bayattır.

Tüm malzemeleriniz oda sıcaklığında olsun. Mümkünse kullanacağınız süt veya su ılık olsun.
Az da olsa şeker kullanmaya dikkat edin. Maya şeker ile beslenecek ve daha iyi kabaracaktır.
Beyaz un kullandığınız hamurlar diğer unlara ( kepekli, çavdar, tam buğday unu) göre daha fazla gluten içerdiğinden daha iyi mayalanırlar.

Mayalı Hamur Hazırlanışı
1- Unun kullanacağınızan daha az miktarını, mesela iki su bardağı kadarını yoğurma kabına alıyoruz. Tuz ve şekerle harmanlıyoruz. İnstant maya kullanacaksanız onu da bu aşamada koymalısınız.
2- Unun ortasını havuz gibi açıp ortasına kullanacağınız sıvı malzemeleri koyun. Mesela, süt, su, sıvıyağ veya tereyağı gibi. Eğer yaş maya kullanacaksanız, koyduğunuz ılık süt veya suyun içinde eritin.
3- Ortasına koyduğunuz bu malzemeleri önce kendi içinde elle iyice karıştırın, sonra da kenarlardan unları azar azar koyarak karışıma yedirin.
4- Unu azar azar ilave ederken yoğurmaya devam edin. Hamur elinize hafiften yapışmaya başladığında un ilave etmeyi kesin ve yoğurmaya devam edin. Çok zorlanırsanız bir çorba kaşığı daha alıp ekleyip yoğurmaya devam edin. Bir süre sonra hamurun elinize daha az yapıştığını, elastik bir kıvam aldığını göreceksiniz. Hamur ne kadar yumuşak olursa piştiğinde de o kadar yumuşak ve puf puf olur. Bu nedenle unu çok fazla kullanmamaya dikkat edin.
5- Üzerini örtüp evin en sıcak köşesinde mayalanmaya bırakın. (Tahmini 1 saat) Hamurun mayalandığı yerde çok hava akımı varsa hamurunuzun mayalanması gecikebilir.
6- Hazırladığınız hamuru şekillendirmeden önce hamuru biraz yoğurup gazını çıkarın.
7- Sonra diledğiniz gibi şekillendirip tepsiye dizin ve üzerinin kurumasını engellemek için ne sürecekseniz, yumurta, süt,su veya yoğurt sürerek tepside bir süre (20 dakika kadar) mayalandırıp öyle fırına koyun.

Tencerede Mayalama Yöntemi
Mayalı hamur hazırlarken kullanılan başka bir yöntem de tencerede mayalama
yöntemidir.

1- Hamuru tencerede hazırlayıp kapağını kapatın. Tencereyi çok az ocakta ısıtın. (Kısık ateşte 10 saniye tutmanız yeterli.)
2- Sonra tencereyi bir örtüyle iyice sarıp kaldırın.
3- Eğer mayalanmayı hızlandırayım derseniz 40 derece ısıtılmış fırına da koyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.