Portakal Soslu Tatlı

Portakal Soslu Tatlı

Alt Taban : 

2 paket kakaolu bisküvi rondodan iyice çekilir ve 2 kaşık yumuşak tereyağı ile yoğrulur dikdörtgen bir fırın kabına bastırarak orantılı yerleştirilir.

Üst Muhallebisi
4 su bardağı süt 3 tepeleme yemek kaşığı un 3 tepeleme yemek kaşığı buğday nişastası 1 su bardağı(dolu dolu olmasın) tozşeker 2 yumurta sarısı Yumurta sarısı ve tozşeker tel çırpıcıyla çırpılır süt,nişasta ve un ilave edilir iyice çırparak karışmaları sağlanır ve ocağa konarak koyulaşana kadar pişirilir.Ara ara karıştırıp Ilınması sağlanır. 1 subardağı soğuk süt ve 1poşet kremşanti iyice çırpılır.Soğumuş olan muhallebimiz 2-3 dak çırpılır ardından çırpınış olduğumuz şantiyi ilave edip tekrar4-5 dak çırpılır.Hazırlanmış olan kremamızı bisküvili tabanımıza yayıyoruz. Dolaba kaldırıyoruz .1 su bardağı süt ve 1poşet şanti tekrar çırpıyoruz.Dinlenmiş olan kremamızın üzerine yayıyoruz.İsterseniz kullanmayabilirsiniz.

Portakal Sosu
2su bardağı portakal suyu,yarım su bardağı su,2adet güzelce soyulmuş ve dilimlenmiş portakal,5yemek kaşığı tozşeker beraberce ocağa alınır kaynamaya başlayınca 2kaşık nişasta çok az suyla açılır ve kaynayan portakal karışımına aktarılır.Bir iki taşım kaynatılır.Ara ara karıştırarak soğuması sağlanır.Soğuyan sos dolapta dinlendirilir.Servisten önce tatlının üzerine yayılır. Arzu ederseniz alt tabanını kedi dili ilede hazırlayabilirsiniz.

YORUMLAR
  1. ayşe Demirkol dedi ki:

    Portakal soslu tatlının yazarına : 4 bardak süt demişsiniz toplam 4 Bardak mı yoksa krem şantilerinkiyle toplam 6 mı cevap verirsenz sevinirim tatlınızı yapmayı düşünüyorum da.. iyi akşamlar