Muhlama

Muhlama

Malzemeler 3-4 kişilik :

3 yemek kaşığı tereyağ
3 yemek kaşığı mısır unu
3 su bardağı su (son bardağı kontrollü dökün una göre değişebilirl)
300 gr tel peyniri (kolot peyniri de olur yada uzayan başka bir peynir)
2 çay kaşığı tuz(peynirin tuzuna göre tuz oranını ayarlamalısınız)

Yapılışı :

Yapımdaki en önemli püf noktalarından biri tava seçimi. Muhlama ya kalın bir bakır tavada pişmeli ya da kalın tabanlı çelik bir tavada. Çünkü hakkıyla yapılmış bir muhlama ağır ağır pişmeli, peyniri dibini sarmalı ve hafif yanmalı ayrıca tereyağı da üste çıkmalı. Ne yazık ki teflon ve seramikler bu sonucu veremiyor.

Tavamıza tereyağını alıp eritelim üzerine mısır ununu ekleyelim. Piyasada kavrulmuş mısır unları da var ama ben tavsiye etmiyorum çünkü acı olabiliyor en iyisi kendiniz kavurmalısınız. kavrulunca (aman yakmayın) suyunu yavaş yavaş eklemeye başlayın bir yandan da sürekli karıştırın topaklanmasın.

Bu esnada tuzunu da ekleyin. Her mısır ununun su kaldırma oranı farklıdır birden suyu boşaltmayın. Ocağınızda orta ateşte olsun.Bozadan daha koyu bir kıvamda olacak. Mısır unu kıvam alıp tereyağı üste çıkınca peynirleri ekleyip kaşıkla içine gömün ama karıştırmayın. 4-5 dakika kendi haline bırakın. peynir tamamen eriyip tavanın dibini sarıp tereyağıda muhlamanın üstüne çıkınca muhlamanız hazırdır. 5-10 dakika dinlendirdikten sonra
afiyetle yiyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.