Palamut Tava

  • 30 Ekim 2016
  • 1.446 kez görüntülendi.
Palamut Tava

Kişi başı bir palamut doyurucu olacaktır. Onun için kişi sayısı kadar palamut almak doyum açısından yeterlidir.
Kişi sayısı kadar aldığımız palamutları güzelce temizleyip ikişer cmyi geçmeyecek şekilde tokoz dilim olarak parçalara ayırıyoruz

Zaten genelde aldığınız balıkçı balıkları doğrayacaktır ama dikat edin ki çokta kalın doğramasın ki balık iyipişşsin.
Doğradığımız balıkları güzelce yıkayarak kanından arındırıp bir süzgece yerleştirip suyunun süzülmesini bekliyoruz. Suyu iyice süzüldükten sonra sıra geliyor baharatlara. Kimyon, tuz, nane, kekik, pul biber benim tavsiyem isteğenize bağlı farklı tatlarda deniyebilirsiniz. Yalaşık hepsinden balık başına yarımşar çay kaşığı olacak kadar ekleyip baharatı iyice yemesi için balıkları at üst yapıp karıştırıyoruz.

Son olarak unlama aşamasına geldik. Baharatladğımız dilim palamutları, başka bir tabağa koyduğumuz mısır ununa un değmeyen yeri kalmayacakşekilde güzelce buluyoruz. Tavamıza palamutları örtecek kadar yağ koyup kızgın duruma gelmesini bekliyoruz. Yağımıziyicekızgın duruma geldiğinde palamut dilimlerimizi tavaya alıyoruz.
(Dikkat edilmesi gereken bir not. Balık kızartırken balığı tam kızarmadan karıştırmaya yada ters çevirmeye sakın kalkmayın. Eğer balığı ters çevirmek istiyorsanız altnın tam kızardığından emin olup ondan sonra çevirmeye başlayın. Asi taktirde balık dağılacak emeğiniz boşa gidecektir.)
Mısır unununda yardımıyla balıklar kızgın yağda nar gibi kızarmaya başlayacaktır. Balıkların istediğini kızgınlık durumuna geldiğini kontrol edin ve çok geçirmeden tavadan alın. Afiyet Osun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ